İstanbul Üniversitesi Ne Zaman Kuruldu?

0 oy
550 gösterim
17 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Türk Kültüründe eğitim, geçmiş zamanlardan günümüze kadar her zaman önemli olmuştur. Eğitime çok önem veren ve çoğu zaman dünyaya örnek olan bir millet olan Türk Milleti birçok eğitim yuvasıyla da bunu ispatlamıştır. Küçük yaşlarda başlayan eğitimle kademe kademe ayrılan öğrenim hayatı sayesinde bilimsel, kültürel ve daha birçok alanda oldukça fazla başarılara imza atılmış ve tüm dünyanın tanıdığı alimlere ev sahipliği yapılmıştır. Kademelere ayrılan öğrenimin en önemli ve en sonuncusu ise üniversitelerdir. Eski adıyla Darülfünun olarak bilinen üniversitelerin en eskisi ve en köklüsü ise İstanbul Üniversitesi'dir. İstanbul Üniversitesi'nin geçmişi çok eskilere dayanmakla birlikte İstanbul'un fethinden sonra olduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından açılan İstanbul Üniversitesi o zamandan beri hala eğitim vermektedir. İstanbul Üniversitesi ne zaman kuruldu? Medaris-i Semaniye ve Fatih Darüşşifası adıyla 30 Mayıs 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından açılan İstanbul Üniversitesi'nin adı 1846 yılında Darülfünun olarak değiştirilmiş ve batılı tarzda eğitim vermeye başlanmıştır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 129 gösterim

Dünyanın bilinen en eski üniversitesi unvanına sahip olan Bologna Üniversitesi İtalya'nın Bologna ... sahip olan üniversite 1088 yılında kurulmuştur.

21 Mart 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 1,381 gösterim

TRT İstanbul Radyosu olarak da bilinen İstanbul Radyosu Türkiye'deki kurulan ilk radyodur. ... yapılan bu jest dinleyicilerin takdirini toplamıştır.

21 Şubat 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 182 gösterim

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Adalet Yürüyüşü adı altında düzenlenen mahkeme kararını ... Sahili'nde Adalet Mitingi düzenleyecek.

4 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 135 gösterim

İstanbul - İzmir arası ulaşımı sağlayacak olan ve yapım çalışmaları halen devan ... ilk çeyreğinde tamamlanmasının planladığı açıklaması yapıldı.

1 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 185 gösterim

İstanbul Deniz Otobüsleri, bilinen kısa adıyla IDO, yazın gelmesiyle birlikte tarifesini hazırladı ve ... 2017 tarihinde yaz tarifesi geçerli olacak.

15 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...