Birleşmiş Milletler'e Türkiye ne zaman üye oldu ?

0 oy
298 gösterim
21 Mayıs 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Kısaca BM olarak bilinen Birleşmiş Milletler Örgütü uluslararası görev yapan dünyadaki ülkeler arası koordinasyonu sağlamak, güvenliklerini tayin etmek, insan haklarını korumak, barışı sağlamak gibi buna benzer amaçları bulunan örgüttür. Birleşmiş Milletler yönetimi Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Genel Kurul Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkanı tarafından oluşmakta olup genel merkezi Amerika'nın New York şehrinde bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler'in ilk kurulduğu yıllarda üye sayısı 50'lerde iken şu ana itibariyle bu sayı 193 ulaşmış olup bu ülkelerin arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yer almaktadır. 24 Ekim 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler'in tüm dünya ülkelerince geçerli olan Birleşmiş Milletler Antlaşması yürürlükte olup ülkeler bu antlaşma gereği ilgili maddelere uymakla yükümlü olmakla birlikte maddelerin dışına çıkılması BM tarafından kati suretle yasaklanmıştır.

Birleşmiş Milletler 2.Dünya Savaşı'nın yaşanmasından ardından yüzbinlerce insanın ölmesi üzerine kazanan ülkelerin diğer mağlup olan ülkeleri sömürge altına almaması ve diğer ülkelere karşı tehdit unsuru oluşturmaması için ortaya atılmış bir fikir olarak hayata geçmiş ve günümüzde de ilgili antlaşmalar gereği geçerliliğini korumaktadır. Üye devletler arasında bulunan Türkiye Birleşmiş Milletler'e ne zaman üye oldu ? 15 Ağustos 1945 tarihinde Türkiye, BM'ye resmen üye olmuştur.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 60 gösterim

Türkiye, hemen hemen her gün küçük şiddetli depremlerin yaşandığı bir ülkedir. Deprem kuşağında ... en büyük depremler arasında yerini almış oldu.

8 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap 38 gösterim

Milli takım inşallah kötü başlangıcı kıracak, inanıyorum. Kosova maçı ne zaman olacak acaba ... bir kanalda yayını verirlerde sorunsuz izleriz.

7 Kasım 2016 Mehmet Arslan sordu
0 oy
0 cevap 193 gösterim

Birleşmiş Milletler yani kısa adıyla BM, ulusal bir örgüttür. Birleşmiş Milletler, adaleti, ... arasında yer aldığı ülkelerle birlikte kurulmuştur.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 58 gösterim

Orta Doğu'da yer alan, Türkiye ile en uzun sınıra sahip olan Suriye yıllardan beri iç ... barkından eden savaş 15 Mart 2011 tarihinde başlamıştır.

7 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 28 gösterim

Eskiden model olan, şimdi ise oyunculuk ve programcılık yapan Çağla Şikel yıllar önce ... olarak profesyonel anlamda mankenliğe adım atmıştır.

11 Mart 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...